MC RzA

Welcome/Mir Se Vini !
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share
 

 Kontroll ne nje faqe i memorjes se driverave,manaxhim i RAM memorjes

Go down 
AuthorMessage
MC RzA
Admin


Posts : 181
Join date : 2009-10-27

Kontroll ne nje faqe i memorjes se driverave,manaxhim i RAM memorjes Empty
PostSubject: Kontroll ne nje faqe i memorjes se driverave,manaxhim i RAM memorjes   Kontroll ne nje faqe i memorjes se driverave,manaxhim i RAM memorjes I_icon_minitimeWed Oct 28, 2009 5:19 am

Per te pare situaten e memorjes ne Hardriverat C,D,FloppyA dhe CD Burner disk ne windows XP ndiqet kjo rruge e thjeshte
ne ekran ben right click te ikona my computer dhe klikon open
ketu ben nje click te ikona e Floppy Adhe ajo( behet highlight )kthehet ne blu.shtyp ne tastjere butonin ctrl dhe e mban te shtypur me maus vazhdo te besh klick vetem nje here te ikona e C,D,E dhe te gjitha jane kthyer ne blu e leshon butonin ctrl dhe duke e mbajtur mausin te zona blu klikon me te djathte dhe zgjidh te menuja properties klikon ne properties dhe te dritarja qe del i keni te gjitha driverat me paraqitje grafike per memorjen e lire dhe te zene.Per te kontrolluar me mire perdorimin e memorjes Ram te cfaredo lloj tipi sdr ddr dhe evituar humbjet e memorjes(memory leaks) gje qe shfaqet qarte edhe ne ngrirjen e ekranit (crashes) si shkak dhe qe te detyron ti besh kompjuterit
rindezje(reboot) mund te beni download Rampage program i cili automatikisht krijon memorje te lire.mund ta gjeni ne kete faqehttp://www.jfitz.com/software/RAMpage/RAMpage_FAQS.html
pasi eshte shkarkuar programit i behet konfiguracion dhe ndryshimet persa i takon nivelit kritik me te ulet te memorjes 10mb dhe nivelit me te larte te memorjes 210 nqs ke memorje 256mb
dmth kur memorja e lire ne ram bie fjala vjen ne nivelin 10 mb atehere Programi nderhyn automatikisht dhe liron memorjen
duke tentuar te arrije ne nivelin maximal 210 programi eshte shume i thjeshte per tu perdorur eshte mire te konfigurohet qe ne start up qe te ngarkohet qe te jete aktiv si program sa hap kompjuterin.Programi rri ne system tray dhe e ben punen automatikisht nuk ke me probleme me ngrirje te figures dhe rindezje si dhe harxhon shume pak burime te systemit

Shkarkimi i programit rampage eshte ne kete faqe

Kodi:
http://www.jfitz.com/RAMpage/index.html
Back to top Go down
View user profile http://mc-rza.forumotion.com
 
Kontroll ne nje faqe i memorjes se driverave,manaxhim i RAM memorjes
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
MC RzA :: Mësime/Tutorials-
Jump to: