MC RzA

Welcome/Mir Se Vini !
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share
 

 Gjithqka rreth Bluetooth

Go down 
AuthorMessage
MC RzA
Admin


Posts : 181
Join date : 2009-10-27

Gjithqka rreth Bluetooth Empty
PostSubject: Gjithqka rreth Bluetooth   Gjithqka rreth Bluetooth I_icon_minitimeWed Oct 28, 2009 5:17 am

Qka eshte Bluetooth ?

Bluetooth eshte nje teknologji e re per transmetimin e te dhenave.Pajisjet me Bluetooth kane nje nje mikrochip te vogel ,bashek me nje njesi marrese dhe njesi derguese.Keshtu nevoitet vetem edhe nje software i pershtatshem i cili kontrollon transmetimin e te dhenave.Qe pajisjet me Bluetooth te njihen ne mes veti dhe qe mos te pengojne lidhjet e llojeve te tjera ne hapsire , secila eshte e pajisur me nje numer serik prej 48 bit-esh.

Qka do te thote emri Bluetooth ?

Ky emer i krijua me nje takim me nje ingjinier te firmes INTEL dhe nje ingjinier te Firmes Erricson ne nje BAR kanadez ne vitin 1997.Ai merr emrin nga nje mbret wikinger i cili quhej Harald Blaatand ( Blaatand-shqip "dhmeb i kalter").Ashtu si mbreti Harald Blaatand qe bashkoi nje pjese te Danimarkes me nje pjese te norvegjis , ashtu edhe Bluetooth do te bashkonte teknologjin e pajisjeve te ndryshem, dhe do te krijonte lidhje te shumta .

Disa pajisje me Bluetooth :

Tastatur dhe MausHeadSet per TelefonaPRinter i cili shtyp , por qe punon me bluetooth.
Sa shpejt eshte lidhja Bluetooth ?

Bluetooth arrin vetem nje pjese te shpejtesis te lidhjes WLAN-me sinjal antenor.Por per kenge mp3 ,fotografi mjafton shpejtesia e transmetimit.Se sa shpejt eshte nje Bluetooth varet prej versionit te Bluetooth-it:

-Bluetooth 1.0/1.1/1.2: Ky eshte versioni i pare i Bluetooth dhe ka patur kapacitet rreth 723 kbps, pra sa nje rrejt DSL i gjenerates se pare .Per pajisje te vogla te cilat transmetonin te dhena te vogla mjaftonte kjo absolutisht.

-Bluetooth 2.0/2.1:Ky eshte verisioni i dyte , i cili ishte shpejtuar ne 2,1 Mbps .
Back to top Go down
View user profile http://mc-rza.forumotion.com
 
Gjithqka rreth Bluetooth
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
MC RzA :: Mësime/Tutorials-
Jump to: