MC RzA

Welcome/Mir Se Vini !
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 Si t'i heqim viruset pa ndihmen e antivirusit?

Go down 
AuthorMessage
MC RzA
Admin


Posts : 181
Join date : 2009-10-27

PostSubject: Si t'i heqim viruset pa ndihmen e antivirusit?   Tue Oct 27, 2009 10:44 am

Manyra 1
Start-Run(shkruani msconfig)
Kur t'ju hapet nje kuti dialogo shkoni tek STARTUP, c'fare jane disa aplikacione te cilat ju nuk i dini se ca jane dhe kane emra shum te pakuptimt i deaktivizoni nga startupi...Me pas per ta fshir merreni emrin e aplikacionit qe deaktivizuat dhe shkoni tek Start-Search dhe kerkoni per ate aplikacion ne C:... Por kujdes n.q.s ai ndodhet ne folderat e nje programi qe ju e keni instaluar dhe nuk besoni se ju prish pune, mos e fshini.

Menyra 2
Start-->Run-->(shkruaj)taskmgr.exe-->procces
Duhet ta hapesh sapo ke ndez windowsin dhe te mbyllesh te gjitha programet qe jan hapur me autorun te cilat i ke ne kah te majt te ores.
Tek TASMENAGER shikon te gjitha processet e hapura te windowsit, shiko emrat e proceseve qe jan te dyshimta dhe bej "SEARCH" dhe me pas fhiji.Shikoji dhe te dhenat e fajlit n.q.s nuk je i sigurt tek "properties"
...KUJDES...
...KUJDES...
Cfare ndodhe tek Windows\system32 ose file te programeve tuaja mos i fshini jane disa file si:
crmss.exe, svchost.exe, smss.exe, isass.exe, ctfmon.exe keto jane gjithmon te hapura dhe jane te windowsit.

Menyra 3
1.Kur te ndezet kompjuteri ne fillim e shtypim buttonin F12
2.pastaj paraqitet boot menu...
3.aty ka shum opcione ne him te Safety mode...(aj opcion nuk lejon qe ndonje program tjeter te ket kontroll mbi kompjuterin tuajt ,i lejon te ket kontrol vetem programet e windowsit..
4.pastaj kur te ndezet kompjuteri veprojm him se pari ne:
5.start-programs-accessories-system tools-system restore.
6.ne System restore mund ta kthejm (per ata qe sekan dit..) kompjuterin disa dit ose muj me mbrapa (ne ket rast e kthejm nje dit ma mbrapa ,para se me hi virusii...)
"Evetmja e keqe e kesaj pune osht se munet me ndodh qe mund ti humbesh naii muzik ose program tjeter qka eke marr me par.
Back to top Go down
View user profile http://mc-rza.forumotion.com
 
Si t'i heqim viruset pa ndihmen e antivirusit?
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
MC RzA :: Mësime/Tutorials-
Jump to: