MC RzA

Welcome/Mir Se Vini !
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 Instalimi i Wordpress

Go down 
AuthorMessage
MC RzA
Admin


Posts : 181
Join date : 2009-10-27

PostSubject: Instalimi i Wordpress   Tue Oct 27, 2009 1:12 pm

Mesimi eshte marrur nga Atdhe ne wm.al
1. Shkarkojmë verzionin e fundit të Wordpress-it, nga linku i më poshtëm:
Shkarko
2. Depaketojmë fajllat në një folder të zbrazët.
3. Hapim fajllin wp-config-sample.php me një tekst editor si Wordpad dhe i plotësojmë të dhënat për lidhje me database (bazë të të dhënave).
4. Ri-emërojmë nga wp-config-sample.php në wp-config.php
5. Ngarkojmë (Upload-ojmë) gjithçka në hostin që dëshirojmë të instalojmë.
6. Në shfletues (browser) hapim:

Kodi:
domainijuaj.com/vendiiblogut/wp-admin/install.phpkjo duhet të rregulloj tabelat në bazë të të dhënave, nëse nuk ka asnjë problem. Nëse paraqet ndonjë problem, rishikoni dhe njëherë fajllin: wp-config.php
7. Shëno fjalëkalimin (password-in) dikund.
8. Pas instalimit ju ridirekton në faqen identifikuese. Identifikohu me pseodonimin: admin dhe fjalëkalimin e gjeneruar gjatë instalimit. Ju mund të klikoni në “Profile” për të ndërruar fjalëkalimin.
Mënyra e dytë e instalimit të Wordpress është:
1. Shkarkojmë verzionin e fundit të Wordpress-it, nga linku i më poshtëm:
Shkarko
2. Depaketojmë fajllat në një folder të zbrazët.
3. Ngarkojmë (Upload-ojmë) gjithçka në hostin që dëshirojmë të instalojmë.
4. Në shfletues (browser) hapim:
domainijuaj.com/vendiiblogut
që do të na ridirekton direkt në instalimin e Wordpress-it. Plotësojmë të dhënat e databases (bazës së të dhënave) dhe të dhënat e tjera.
5. Shëno fjalëkalimin (password-in) dikund.
6. Pas instalimit ju ridirekton në faqen identifikuese. Identifikohu me pseodonimin: admin dhe fjalëkalimin e gjeneruar gjatë instalimit. Ju mund të klikoni në “Profile” për të ndërruar fjalëkalimin.


http://teknologjia.blog.al/?p=203
Back to top Go down
View user profile http://mc-rza.forumotion.com
 
Instalimi i Wordpress
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» "Mutant Wave" Playlist

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
MC RzA :: Mësime/Tutorials-
Jump to: