MC RzA

Welcome/Mir Se Vini !
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 Si te perdorim 2 sisteme operative ne te njejten kohe !

Go down 
AuthorMessage
MC RzA
Admin


Posts : 181
Join date : 2009-10-27

PostSubject: Si te perdorim 2 sisteme operative ne te njejten kohe !   Tue Oct 27, 2009 12:56 pm

Kodi:
Titulli : Si te perdorim 2 sisteme operative ne te njejten kohe !
Autori : CrackDB

Web : rrjeta.orgDisa muaj me pare kur mesova LINUX dhe desha te perdori Linux ne PC timin , dhe sigurisht qe instalova ate ne kompjuter ,ndesha
ne disa probleme ne ristartim dhe kjo m'ka shqetesu pak diqysh ...

Pastaj bera disa kerkime ne motorin kerkues Google.com se si te perdorim me shume sisteme operative ne tenjejten kohe ne te njejtin Desktop, keshtu qe arrita me ne fund
se si ta bej kete .
Keshtu vendosa me e shkruajt nje tutorial per kete, sepse shume njerz jan te interesuar se si me ba kete far senin LOL .

Keshtu qe sot do tju mesoj si te perdorim Multi Operating systems ;D. E ngjashem me kete shembull , une jam per momentin tu punu ne Windows XP , dhe pom vynet per nje moment LInux , keshtuqe spo du une tash me ristartu PC ,keshtu ,
qe shohim se si te perdorim me shume sisteme operative ne te njejten kohe1.Se pari duhet qe te shkarkohni kete program:
Shkarko ketu

2.Instalone kete program , dhe futeni kete Serial :

Kodi:
92NF8-YHGDH-1CN0N-43KT03.Startone Vmware Server.

4.Tani ju hapet,programi qe duket keshtu diqka :
5.Klikoni ne New Virutal Machine.

6.Kur te klikone mbi te , ateher do te paraqitet nje dritare e re.Kliko ne Butonin NEXT.

7.Zgjedhne konfiguracionin e virutal Machine , ketu selektone Typical.

Ky imazh është zvogluar, për ta parë imazhin me dimenzione origjinale kliko këtu.


8.Tani do te shihni se jane disa sisteme operative per mundesi zgjedhje ne rastin zgjedhi Linux.Kur te selektoni duhet te zgjedhni se cilin LInux e perdorni .Marrim parasysh se perdorni Redhat Ubuntu ose diqka tejter.vetem selektone , ketu po e zgjedhi Ubuntu.
9.Tani vendosne emrin e Machin-es , qfare emer te deshironi , nuk prish pune .10.Selektone lokacionin kur doni te instaloni makinen .

11.Tani eshte ne rend , lidhja ne rrjet ,qfaredo te selektoni , ketu selektoj une Bridge Networking , sepse perdori DSL.12.Hapesira e lire ne HDD , duhet te keni 8 GB te lira ne HDD ku e instaloni kete program.POr nese jeni duke perdor tjter sistem operativ psh VISTA ; atehere duhet te keni mbi 10 GB te lira .13.Perfundoi instalimi.

14.Tani Vmware krijon nje Diskun .15.Tani kliko EDIT ne Virutal Machine.16.Tani selektone CD-ROm.Ne panelin e opcioneve ne te djathte do te shiqoni nje mundsi qe thote Use Iso Image, shfletone me butonin Browse Iso Iamage-in ku e keni dhe klikoni OK.17.Tash klikoni ne Start Virtual Machine.18.Tani do te shiqoni se eshte filluar te intalohet makina ne sistemin tuaj.

19.Per ta aktivizuar kete sistem duhhet te hapeni Vmware dhe te klikoni ne Start This Virutal Machine ,....

Dhe do te keni mundesi te punoni me me shume sisteme operative ne te njejten kohe ...


SHpresoj se dot keni mesuar me shume nga ky tutorial ....

Me respekt Dardan Beqaj


Ju lutem te ruani te drejtat e autorit.
Back to top Go down
View user profile http://mc-rza.forumotion.com
 
Si te perdorim 2 sisteme operative ne te njejten kohe !
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
MC RzA :: Mësime/Tutorials-
Jump to: