MC RzA

Welcome/Mir Se Vini !
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share
 

 Instalimi i drivera SATA/SCSI per XP

Go down 
AuthorMessage
MC RzA
Admin


Posts : 181
Join date : 2009-10-27

Instalimi i drivera SATA/SCSI per XP Empty
PostSubject: Instalimi i drivera SATA/SCSI per XP   Instalimi i drivera SATA/SCSI per XP I_icon_minitimeTue Oct 27, 2009 12:46 pm

Nqs keni vetem nje Hard disk SATA dhe normalisht duhen dy qe te behet e ashtuquajtura Mirrorring te hard disqeve (mirrorring - njeri hard disk sherben per te memorizuar te dhenat, tjetri sherben si backup per keto te dhena. dhe kur ruhet nje file ruhet ne dy hard disqet pernjeheresh. Kjo jep siguri te madhe ne raste crash te sistemeve). Tani nqs doni te instaloni Xp vetem ne nje hd SATA/SCSI atehere windows ju thote qe Pc juaj nuk ka hard disk dhe nuk e "gjen" dot.
Ju atehere duhet te merrni CD e motherboard e ta hapni (psh tek nje PC tjeter ose tek i juaji nqs s'e keni formatuar akoma) dhe te hidhni ne floppy driverat per hard disqet SATA qe duhet te jene tek nje dir (varion nga PC ne PC por pak a shume) drvdisk ose drivers/sata ose ndonje gje e tille. Pastaj reboot Pc dhe sigurohuni ne fillim qe po beni boot nga CD-Rom me diskun e windows brenda dhe sapo t'ju dale ai backgroundi blu (figura 1) shtypni disa here butonin F6, lereni windows te karikoje filet e nevojshem dhe ju del nje pamje si ne figuren 2. Shtypni S dhe futni brenda floppy diskun me driverat SATA. Pastaj vazhdoni me instalimin e Xp ne menyre normale.
Back to top Go down
View user profile http://mc-rza.forumotion.com
 
Instalimi i drivera SATA/SCSI per XP
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
MC RzA :: Mësime/Tutorials-
Jump to: