MC RzA

Welcome/Mir Se Vini !
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share
 

 Europa Veriore e fillon vitin e ri me munges te akullit ne detin Balltik

Go down 
AuthorMessage
MC RzA
Admin


Posts : 181
Join date : 2009-10-27

Europa Veriore e fillon vitin e ri me munges te akullit ne detin Balltik Empty
PostSubject: Europa Veriore e fillon vitin e ri me munges te akullit ne detin Balltik   Europa Veriore e fillon vitin e ri me munges te akullit ne detin Balltik I_icon_minitimeWed Oct 28, 2009 7:19 am

Europa Veriore e fillon vitin e ri me munges? t? akullit n? detin Balltik. Tarmo Kouts nga Instituti Estonian p?r Det?ra, thot? se "?sht? shum? e pazakonshme t? pritet Viti i Ri pa akull n? detin Balltik". Temperaturat mesatare n? Estoni jan? p?r nj? grad? celzius m? t? larta sesa vitin e kaluar.
Dim?rat me akull m? t? rralluar jan? duke u paraqitur q? disa vite n? detin Balltik. Mendohet se kjo ka t? b?j? me ngrohjen globale.
Duhet cekur se mungesa e akullit n? Balltik nuk d?mton boten e gjall? aty deri sa temperaturat nuk ndryshojn? n? brezin prej pes? grad? celzius.
Mungesa e akullit ka pasoja n? peshkatari, sepse peshqit jan? duke ngr?n m? shum? dhe duke u trashur m? shum?, gj? q? peshkatar?t nuk duan sepse kualiteti i kapjes bjen.
Gjithashtu, me rritjen e temperaturave, aktivitetet tradicionale si ecja n? liqerin e ngrir?, jan? duke u b?r? t? rrezikshme pasi q? akulli nuk po forcohet aq sa duhet. N? Estoni, dy f?mij? e humben jeten pas fundosjes n? liqe.
Back to top Go down
View user profile http://mc-rza.forumotion.com
 
Europa Veriore e fillon vitin e ri me munges te akullit ne detin Balltik
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
MC RzA :: Lajmet Tech-
Jump to: