MC RzA

Welcome/Mir Se Vini !
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share
 

 Shume gjera qe duhet ti dini per siguri ne Internet !

Go down 
AuthorMessage
MC RzA
Admin


Posts : 181
Join date : 2009-10-27

Shume gjera qe duhet ti dini per siguri ne Internet ! Empty
PostSubject: Shume gjera qe duhet ti dini per siguri ne Internet !   Shume gjera qe duhet ti dini per siguri ne Internet ! I_icon_minitimeWed Oct 28, 2009 6:55 am

Qka jane viruset kompjuterike ?

Viruset kompjuterike jane programe te voglat kompjuterike te cilet kane aftesi te shumohen vet dhe te perhapen shume shpejt.
Perpara jane gjetur neper disketa me ane te te cilave jane futu ne PC , ndersa sot eshte e perhapur menyra me e-Mail , Internet , si dhe Rjjeta kompjuterike .Shume virus jane vetem lodhes, pra ne forme psh te imazheve apo ikone ne Desktop dhe vetem e ngarkojne kompjuterin ,ose te lajmrojme ndonje text.Virus me te keqij , deponohen ne HDD dhe RAM , me te cilat vendde mund te shkaktojne probleme ,ka edhe virus te cilet prishin File ,mbyllin programe, por ka edhe aq te kqeij cilet i fshijne Te dhenat ,ne raste edhe me te ke**** , edhe i shlyjne komplet HDD ,pra i shkaterrojne te dhenat teresisht .

Si vijne Viruset ne Kompjuter timin ?

Qe nje virus te tregoj aftesit e tij , qe jane per te bere dem diqka ne te dhenat tuaj , ai duhet se pari te hyj ne PC tuajin , per te hyre perdoren disa menyra :

-Nga nje kompjuter tjeter permes nje rrjet kompjuterash (LAN)
-Nga e-mailat , nje menryre tanime e perhapur per te i shperndare viruset , shpesh vijne emaila , me te ashtuquajturit Worms , te cilet ne te shumten e rasteve jane te fshehur ne Te dhenat si Foto , kenge apo ndonje WOrd document psh ,kjo eshte edhe nje nder menyrat em te shpejta te perhapjes te viruseve .
-Permes internetit , ketu luajne rol te rendesishem Trojanet , te cilet jan te fshehur ne programe qe zakonisht jepen Free .por mund te jene edhe ne Webfaqe , mjafton qe ta hapni webfaqen dhe traaap e keni virusin ne PC ;S , kjo shfrytezon zakonisht biruca ne Browser tuajin , psh mund te jete nje imazh i cili nuk hapet dhe kur browser-i duke u munduar ta hap ai futet msheftas
-Dhe menyra e fundit , permes nje Transporter te te dhenave , siq eshte USB ,CD ,HDD,DVD , dhe diskete.

Si te mbroj kompjuterin nga Viruset ?

Kompjueri im eshte infektuar qte bej tani ?.
Nese vereni se kompjuteri punon dyshimt ;D . ateher mos bini ne panik dhe ta qoni te nje mjeshter menjehere qe te ju merr para kot ;S por ndiqni hapat ne vazhdim .

E largoni kabllon e internetit dhe/ose te rrjetit LAN ,qe te mos perhapet virusi edhe me teper .
Ruani te dhenat e juaj personale qe nuk deshironi me i humb dhe i futni me nje USB stick , apo i kopjoni me nje CD/DVD. por me kusht qe ta emroni se gjasore eshte e infektuar ,qe ta dini dhe te mos e jepni dikujt tjeter virusin .
Startoni programin tuaj , per mbrojtjen nga VIruset , dhe filloni nje skanim komplet te diskut.


Qka jane Hakeret,Crackeret ,Bot Net's ?

Hakeret jane persona me dije experte rreth kompjuterve dhe rrjetave kompjuterike , te cilat psh mund permes rrjetit te hyjne ne nje kompjuter tjeter.Shume hacker kete e bejne vetem per argetim , ata edhe jane te lumtur , qe te hyjne ne nje kompjuter por te mos ndryshojne ,demtojne ,apo te shlyjen nje te dhene.Shume hacker e kontrollojne rrjetin ne biruca dhe lajmerojne ato qe te behen permirsime.

Crackeret jane Hackert e ''keqinje'' ne kuptim keqedashes .Pra jane gjihtashtu njerez qe kane njohuri te veqanta te PC-s ,por per dallim nga hackert ata hyjne ne kompjutera te hauj qe te bejne dem aty, te shlyejne , te demotjne apo te ndryshojne te dhena.

Script Kiddies Keta jne te rinje , te cilat ne menyre perqeshese quhen Kiddies pra ne shqip "femije".Perndryshe nga Hackert dhe crackert keta nuk i programojne gjerat vete , por perdorin sciripta te gatshem qe te shkaktojne dem apo qe te plotesojne synimin e tyre , me heret jane perdor Scripte ,pra TXT Files te caktuar me komanda te ndryshem , por sot egzistojne programe ndihmes me te cilet punojne keta, pra ka programe qe me disa klikime te krijon nje virus qe mund te bej mjaft dem ne PC .

Bot-Net ne shqip "rrjet- i roboteve" eshte nje permbledhje e kompjuterve me te cilet manipulohen ne rrjet.Bot-Netat zakonisht perdoren qe te shperndajne lajme SPAM neper rrjet , por edhe per nje sulm ne server qe njihet me emrim si DDoS-Attacks,perdoruesi shopesh as qe e merr vesh qe kompjuteri i tij perdoret per qellime kriminele .Spiunet e Bot-Netave shpesh perdorin kompjutera qe jane te infektum me Virus dhe Trojans .
Back to top Go down
View user profile http://mc-rza.forumotion.com
 
Shume gjera qe duhet ti dini per siguri ne Internet !
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
MC RzA :: Virusët dhe Programet Tjera KeqDashëse-
Jump to: