MC RzA

Welcome/Mir Se Vini !
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share
 

 Si Te QeLim RADIO Online

Go down 
AuthorMessage
MC RzA
Admin


Posts : 181
Join date : 2009-10-27

Si Te QeLim RADIO Online Empty
PostSubject: Si Te QeLim RADIO Online   Si Te QeLim RADIO Online I_icon_minitimeWed Oct 28, 2009 5:57 am

1) Duhet te keni WindowsXP ProfessionaL
2) Duhet te keni internet-lidhje 24H
3) IIS Services Te instaLuar - ( nese nuk dini se si instalohet IIS Services ja nje spjegiimm :
Shkojm Start -> Control Panel -> Add/Remove Programs ->n`fund Add/Remove Windows Components
Pastaj shkoni ku shkruan "Internet Information Services" dhe klikoni "details"
dhe zgjedhni "World Wide Web Service" dhe kliko OK dhe prit te
instalohet (duhet te keni cd-ne e Windows XP Professional te vendosur
ne cd-room)
4) Duhet te keni IP statike
5) Duhet te keni te instaluar Winamp-in
--------------------------------------------------------------------------------------------
E Downloadojm ShoutCast Server : http://www.shoutcast.com/download/serve.phtml
Pasi te mbaroj downloadimi , e instaLojm !
E Downloadojm ShoutCast DJ DSP : http://www.shoutcast.com/download/broadcast.phtml
Pasi te mbaroj downloadimi , e instaLojm !
Configurimi i ShoutCast Serverit :
My Computer -> C:\ -> Program Files -> lype Shoutcast >sc_serv.ini
sc_serv.ini e hapim me notepad
Gjene ku shkruan maxuser=32
Numrin 32 e bejme 100

Gjene ku shkruan password=changeme
changeme e ndryshoni po mos e harroni se na duhet me von !
Gjene ku shkruan portbase=8000
8000 duhet me ndryshu ne 8015
Shkojm "Save" Dhe i mbyLLim t`gjitha dritaret !
Tash shkojm ne :
Start -> Programs -> Shoutcast Dnas -> Shoutcast Dnas (console) dhe e loim t`hapur !
Shkojme tek Winamp-i clickojm me anen e djathte diku lart
Shkojme tek Options -> Preferences dhe hapet nje dritare
Pastaj shkojme tek : Dsp/Effect -> Nullsoft Shoutcast Source dsp v1.8.2b [dsp_sc.dll]
Hapet nje dritare tjeter ku shkruan "Shoutcast Source"
Shk0ojme tek "output":
Poshte shkruan "address" Dhe e shkruni IP STATIKE tuajen !
Tek "port" e shkruani 8015
Tek "password" e shkrujm passwordin qe e ndryshum me heret tek sc_serv.ini
Tek "encoder" zgjidhni 1
Tek "reconnection timeout" shkruani 0
Pastaj shkojme ne "yellowpages" dhe shkruajm dicka sipas qefit
Shkojme tek butoni tjeter "encoder":
Tek "encoder type" zgjedhim mp3 encoder
Tek "encoder settings" zgjedhim 24kbps, 22.050khz, mono
Shkojme tek butoni tjeter input:
ketu zgjedhim nese duam te leshojme muzike nga SoundCard apo Winamp
Shkojme perseri tek "output" butoni dhe e bejme "connect"
> MOS E HARRONI IP Tuaj Dhe PASSWORDIN
Back to top Go down
View user profile http://mc-rza.forumotion.com
 
Si Te QeLim RADIO Online
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» PHONIC RADIO

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
MC RzA :: Mësime/Tutorials-
Jump to: